Skóra tłusta (łojotokowa) i trądzikowa

 

Cera tłusta ma kolor szarożółty, ziemisty, zazwyczaj jest dość gruba, a jej powierzchnia błyszcząca. Widoczne są na niej rozszerzone pory z zaskórnikami (głównie w okolicy nosa , czoła i brody). Jest słabo ukrwiona, rano często blada, rzadko zdarzają się rozszerzone naczyńka. Dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne: na zimno, wiatr i słońce oraz na wodę i mydło. Negatywnie działa na skórę stres, zaburzenia hormonalne, napięcia nerwowe i zaburzenia układu trawiennego.
Stosunkowo późno rozpoczyna się okres jej starzenia, długo nie pojawia się siatka zmarszczek. Zaletą cery tłustej jest także to, że w wieku starszym, czy podeszłym, nie ulega wysuszeniu.
Skórze tłustej często towarzyszą zmiany trądzikowe , zaskórniki , skłonność do wyprysków. Pojawiają się w okresie dojrzewania w związku ze wzmożoną pracą gruczołów łojowych i zmianami hormonalnymi. Odcisk na lusterku jest tłustawo-wilgotny, "zmarszczka" szybko się wygładza, znak na czole szybko znika.

Poprawa wyglądu skóry tłustej, przywrócenie zdrowego, świeżego wyglądu, zmniejszenie rozszerzonych porów, ograniczenie łojotoku, wygładzenie, likwidacja zmian zaskórnikowych jest możliwa przez zastosowanie zabiegów:

Ultradźwięki
Mezoterapia
Kawitacja ultradźwiękowa
Peelingi (odpowiednio dobrane)

Niekiedy mimo, iż skóra jest tłusta pojawia się problem złuszczania, suchości skóry, najczęściej związany z odwodnieniem skóry i stosowaniem preparatów drażniących, silnie wysuszających. Wówczas poza zabiegami powyższymi można także w celu przywrócenia odpowiedniego stopnia wilgotności zastosować mezoterapię.