Depilacja

 

Problem nadmiernego owłosienia dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn i może dotknąć rozmaitych partii ciała. Nadmierne owłosienie może mieć różne podłoże, mówimy o hypertrychozie i hirsutyzmie.

Hypertrychoza często występuje u mężczyzn, a nadmiar owłosienia może pojawić się na całym ciele. Hirsutyzm natomiast jest typowy dla kobiet i polega na wystąpieniu nadmiernego owłosienia w miejscach charakterystycznych dla mężczyzn. Przyczyną takiego stanu rzeczy są najczęściej problemy hormonalne – nadmiar testosteronu lub hormonu luteinizującego-LH, niedobór estrogenów lub nadczynność nadnerczy.
Czasami jednak nadmierne owłosienie nie ma podłoża chorobowego. Na społeczną ocenę ilości owłosienia i jego lokalizacji wpływa odbiór subiektywny, trendy w modzie,  warunki rodzinne lub typ urody.  Jeśli przyczyną zbyt intensywnego porostu włosów nie są czynniki chorobowe, wówczas do usunięcia owłosienia wystarczy depilacja. Obecnie istnieje wiele sposobów depilacji, m.in.: depilacja laserowa, mechaniczna (golenie), woskowanie (depilacja woskiem) i depilacja cukrowa.
Miejsca, które najczęściej podlegają depilacji to pachy, nogi i okolice bikini, czyli depilacja brazylijska. Depilacja miejsc intymnych obejmuje usuwanie owłosienie z łona, pośladków i okolic odbytu. Przeprowadza się ją z wykorzystaniem wosku lub pasty cukrowej. Pełna depilacja brazylijska wymaga czasami usunięcia pojedynczych włosków pęsetą. Depilacja okolic intymnych sięga swymi początkami antyku, ponieważ już starożytne Greczynki, Rzymianki i Egipcjanki usuwały owłosienie łonowe kierując się przede wszystkim higieną lub względami religijnymi. Obecna nazwa depilacja brazylijska wzięła się z faktu, że modę na depilacje okolic intymnych rozpropagowało sześć sióstr z Brazylii, otwierając w 1987 roku w  Nowym Jorku salon kosmetyczny oferujący tę usługę. Obecnie depilacja miejsc intymnych zyskuje dużą popularność również wśród panów.

Niektóre ze sposobów depilacji:

- depilacja mechaniczna (golenie)
- depilacja chemiczna (pianki, żele)
- woskowanie
- elektrokoagulacja (pojedyncze włoski)
- depilacja laserowa

Przed dokonaniem wyboru rodzaju depilacji należy zastanowić się, jakie efekty chcemy osiągnąć, jak długotrwałe mają one być oraz jaki jest nasz próg bólu, ponieważ niektóre metody są bolesne, np. depilacja woskiem i depilatorem elektrycznym.

Depilacja mechaniczna, polegająca na goleniu zbędnego owłosienia maszynką, jest sposobem szybkim, tanim i bezbolesnym. Najlepiej przeprowadzać ją po gorącej kąpieli. Niestety ta metoda ma szereg wad. Golenie mechaniczne musi być często powtarzane, najlepiej co dwa dni, a po każdej depilacji odrastające włoski są ciemniejsze i grubsze, przez co można odnieść wrażenie, że jest ich więcej. Z tego względu nie jest to najlepsza metoda depilacji.
Depilacja woskiem jest bolesna. Rozróżniamy woskowanie na zimno i na gorąco. Plastry z zimnym woskiem należy przez chwilę ogrzać w dłoni, a następnie przyłożyć do skóry i energicznie odkleić w kierunku pod włos. Efekty utrzymują się przez około 3-4 tygodnie. Należy uważać, aby odrastające włoski nie były zbyt długie, gdyż jeśli przekroczą one 1 cm, depilacja woskiem będzie jeszcze bardziej bolesna.

Woskowanie na gorąco wykonuje się w gabinetach kosmetycznych, ponieważ zbytnie rozgrzanie wosku może doprowadzić do poparzenia. Kosmetyczka nagrzewa wosk do odpowiedniej temperatury i pokrywa jego warstwą miejsce przeznaczone do depilacji. Po jego zaschnięciu gwałtowanie odrywa go od skóry. Depilacja miejsc intymnych, czyli depilacja brazylijska, często sięga po tę metodę. Niewątpliwą wadą woskowania  jest spora bolesność. Nie mogą jej stosować osoby z żylakami i tendencją do rozszerzonych naczynek. Ponadto nieprawidłowo wykonana depilacja woskiem może stać się przyczyną stanu zapalnego.
Depilacja chemiczna polega na pokryciu miejsc z nadmiernym owłosieniem specjalnym kremem lub pianką, które rozpuszczają włoski. Po kilku minutach preparat należy usunąć dołączoną szpatułką. Włoski odrastają już po 3-4 dniach. Ta metoda nie jest polecana osobom ze skórą wrażliwą, gdyż może prowadzić do podrażnień. Depilacja okolic intymnych również nie powinna być przeprowadzana metodą chemiczną, gdyż skóra w tych miejscach jest bardzo delikatna, chyba że specjalną linią sensitive. Inną wadą jest mało przyjemny zapach. Jednak można w ten sposób usunąć nawet krótkie włoski, a odrastające owłosienie nie wrasta w skórę.
Depilator elektryczny usuwa włoski wraz z cebulkami, toteż odrastające owłosienie jest słabsze. Włoski odrastają po około trzech tygodniach. Niestety ta metoda wiąże się ze sporą bolesnością, ponadto łatwo o podrażnienia.

Depilacja cukrowa, czyli cukrowanie, ma tę zaletę, że pastę cukrową można wykonać samodzielnie w domu. Pół szklanki cukru, pół szklanki soku z cytryny i szklankę wody po podgrzaniu uzupełnia się łyżką miodu i gotuje mieszając. Ostudzoną masę nakłada się na problematyczne miejsce, a po pewnym czasie usuwa. Cukrowanie jest często stosowane w ramach depilacji brazylijskiej. Niestety może się zdarzyć, że jedna porcja pasty cukrowej nie uchwyci wszystkich włosków i czynność trzeba będzie powtórzyć. W salonach kosmetycznych depilacja cukrowa jest wykonywana pastą z dodatkiem ziół. Zaletą tej metody jest jej bezbolesność, skóra nie ulega zaczerwienieniu, a odrastające włoski nie wrastają w skórę. Efekty utrzymują się do sześciu tygodni.

Zdecydowanie najskuteczniejsza ze wszystkich metod jest depilacja laserowa. Pozwala ona na usunięcie zbędnego owłosienia na bardzo długi czas. Światło lasera w postaci ciepła degraduje elementy włosków odpowiedzialne za ich wzrost i niszczy cebulki włosowe. Wzrost włosów przebiega w kilku fazach. Są to: faza aktywnego wzrostu (anagen), zaniku (katagen) i spoczynku (telogen). Depilacja laserowa przynosi najlepsze efekty, gdy jest przeprowadzana w fazie anagenu. Jednak z racji tego, że długość trwania poszczególnych faz jest zróżnicowana, zabieg depilacji laserowej powinien być powtarzany 4-5 razy co 4-12 tygodni, w zależności od depilowanej partii ciała. Po całej serii zabiegów porost włosów zostaje zahamowany na 2 do 5 lat. Po tym czasie włoski odrastają, są jednak znacznie cieńsze, jaśniejsze  i rzadsze, a ich porost przebiega dużo wolniej.  Celem wzmocnienia efektów depilacji laserowej należy ten zabieg powtórzyć po upływie 2-5 lat.
Najbardziej efektywnym rodzajem lasera jest lightsheer. W naszym gabinecie używamy lasera diodowego LightSheer ET amerykańskiej firmy Lumenis. Jest to najlepszy laser używany w fotodepilacji, ale jednocześnie metoda jest dosyć kosztowna. Jednak warto zainwestować w najwyższą jakość usług, gdyż w porównaniu z innymi sposobami depilacji, których efekty utrzymują się do kilku tygodni, lightsheer eliminuje problem na kilka lat.

Nieumiejętnie wykonana depilacja niestety może doprowadzić do szeregu powikłań. Podczas depilacji mechanicznej łatwo o skaleczenia. Dobranie niewłaściwej metody może skutkować zapaleniem mieszków włosowych, co objawia się pod postacią krostek i zaczerwienienia. Krosty powstają w wyniku uszkodzeń skóry podczas golenia lub z powodu podrażnienia naskórka przy ściąganiu wosku. Z tego względu warto zastosować specjalne pianki zmiękczające i raczej nie przeciągać golarki w kierunku pod włos, gdyż grozi to podrażnieniem. Jeśli po depilacji nadal pojawiają się krostki, trzeba skonsultować się z lekarzem, który przepisze maść z antybiotykiem. Dobrym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na depilację laserową przy użyciu lasera lightseer, która rozwiąże problem odrastających włosków i krost na długie lata.
Kolejnym częstym problemem po depilacji jest wrastanie włosków w skórę – po ogoleniu odrastające włoski są słabsze, przez co trudniej przebić im się przez wszystkie warstwy skóry. Zlekceważenie tego powikłania może doprowadzić do stanu zapalnego. W celu wyeliminowania tego zagrożenia należy stosować kremy po depilacji. Zmiękczają one naskórek tak, aby nawet osłabione włoski mogły się przez niego przebić.