Laserowe usuwanie tatuażu

 

Praktycznie wszystkie rodzaje tatuażu można usunąć metodą laserową. Zabieg pozwala na usunięcie tatuażu profesjonalnego, nieprofesjonalnego, kosmetycznego typu makijaż permanentny oraz powstałe w wyniku zabrudzenia podczas wypadku czy zranienia. Laserowe usuwanie tatuażu polega na wykonaniu serii zabiegów laserem z tzw Q-switch-em . Po każdym zabiegu tatuaż staje się coraz jaśniejszy aż do całkowitego usunięcia.

Pozbycie się barwnika ze skóry jest możliwe dzięki zastosowaniu różnego rodzaju laserów. Najczęściej wykorzystuje się lasery z tzw. Q-switch-em. Wytwarzają one bardzo krótki impuls (mierzony w nanosekundach) o dużej energii. Są to najczęściej aleksandrytowy Q-switch, Nd:YAG Q-switch i rubinowy Q-switch. Wcześniej usuwanie tatuażu było wykonywane głównie laserem ablazyjnym,. Jednak obecnie taki rodzaj lasera nie jest w stanie spełnić współczesnych standardów. Mowa tutaj o laserach argonowych i CO2, których działanie polega na odparowaniu naskórka wraz z znajdującym się w nim tatuażem.  Taka metoda wykorzystywana jest w usuwaniu tatuaży coraz rzadziej, ponieważ proces gojenia się ran jest bardzo długi, a po zabiegu na skórze pokrytej wcześniej tatuażem tworzą się brzydkie blizny.  Usuwanie tatuażu nie powinno być wykonywane przy pomocy lasera IPL, ponieważ jego użycie również wiąże się z ryzykiem pojawienia się blizn.

W naszym centrum do usuwania tatuaży stosujemy laser Nd:YAG z Q-switch-em "Spectra VRM". „Spectra VRM” jest profesjonalnym laserem medycznym dużej mocy charakteryzującym się znakomitymi parametrami, dzięki czemu ma wysoką skuteczność i pozwala na znaczną redukcję ilości zabiegów koniecznych do całkowitego usunięcia tatuażu. Laser doskonale radzi sobie z ciemnymi tatuażami wykonanymi czarnym lub ciemnoniebieskim barwnikiem oraz z niektórymi odcieniami czerwonego. Problematyczne natomiast jest usuwanie tatuażu jasnego – pomarańczowego, żółtego, różowego, w kolorach pastelowych. Praktycznie niemożliwe jest usunięcie zieleni i turkusu.

Używany przez nas laser Nd:YAG Q-switch jest systemem odpowiadającym najnowszym standardom i zmniejsza ryzyko powstania blizn czy powikłań do minimum. Zabieg jest mało bolesny i znieczulenie miejscowe nie jest konieczne.Zabieg wykonania tatuażu wiąże się ze znacznie większym bólem.

Laser Nd:Yag  Q-switch

Istnieje jednak grupa możliwych skutków ubocznych. Strzały lasera wywołują powierzchniowe uszkodzenie naskórka, które są bardzo delikatne, a proces ich gojenia przebiega stosunkowo szybko. Po kilku dniach od zabiegu strupki odpadają i odsłaniają zaczerwieniony naskórek. Ważne jest, aby chronić to miejsce przed działaniem promieniowania słonecznego. Można nanosić na nie kremu z wysokim faktorem. Istnieje bardzo niewielkie ryzyko powstania blizn z wyjątkiem przedwczesnego zrywania strupków i ewentualnej infekcji (rzadko). Usuwanie tatuaży prawie zawsze wiąże się z czasowym wystąpieniem przebarwień, odbarwień oraz zmian w teksturze skóry w miejscu, które zostało poddane zabiegowi. W większości przypadków takie zmiany całkowicie zanikają w okresie od roku do trzech lat po zabiegu. W rzadkich przypadkach dochodzi do trwałych zmian, które jednak zazwyczaj są delikatne, ledwo widoczne i tym samym przez pacjentów akceptowane.

Usuwanie tatuażu nie zawsze jest możliwe. Czasami poddanie niektórych pigmentów działaniu lasera może wywołać zmianę koloru lub reakcję alergiczną. Te niekorzystne efekt są zazwyczaj wykluczane w próbie laserowej. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest bardzo ciemna karnacja skóry. Jełki tatuaż zajmuje bardzo dużą powierzchnie ciała (np. całe plecy) jego usuwanie jest raczej niewskazane.

Przed usunięciem tatuażu wykonywana jest próba laserowa z konsultacją, mające na celu zakwalifikowanie do zabiegu. W zdecydowanej większości przypadków jeden zabieg nie wystarczy, aby całkowicie usunąć tatuaż. Liczba koniecznych zabiegów zależy od wielu czynników. Wśród nich znajduje się kolor, ilość występujących kolorów, wielkość, gęstość upakowania barwnika, jego głębokość oraz indywidualna reakcja pacjenta na działanie lasera. Usuwanie tatuażu amatorskiego (całkowite, względnie do 90%) wymaga zazwyczaj 6 do 9 zabiegów. Profesjonalne tatuaże, charakteryzujące się z reguły dużą gęstością i silnymi pigmentami, mogą być usunięte po minimum 9 zabiegach. Każdy kolejny zabieg można wykonać po 4 tygodniach od poprzedniego. W tym czasie rozbite drobinki barwnika są wchłaniane przez organizm, co sprawia, że tatuaż stopniowo blednie. W zależności od rozmiaru tatuażu jeden zabieg trwa 5-60 minut. Po zabiegu pozostaje strupek, który należy pokrywać maścią dezynfekującą w celu uniknięcia infekcji. Strupka nie wolno rozdrapywać, gdyż wówczas może pozostać po nim blizna. Po odpadnięciu strupka ukażą się części blednącego stopniowo tatuażu. Miejsce zabiegu będzie zaczerwienione.

Koszty

Cena pojedynczego zabiegu ustalana jest indywidualnie podczas konsultacji i zależy przede wszystkim od wielkości tatuażu. Dla przykładu orientacyjna cena jednego zabiegu usuwania tatuażu wielkości 5x5 cm wyniesie 250 zł. Dla tatuaży większych koszt będzie odpowiednio większy.

Z powodu niemożliwej do przewidzenia ilości koniecznych zabiegów, całkowitego koszu usunięcia tatuażu nigdy nie można przewidzieć dokładnie.