Mikrodermabrazja

 

Mikrodermabrazja Mikrodermabrazja jest to peeling mechaniczny, polega na powolnym, kontrolowanym ścieraniu, "szlifowaniu" powierzchni skóry, do momentu uzyskania pożądanego rezultatu. Zabieg jeszcze niedawno wykonywany był wyłącznie przez lekarzy dermatologów w celach leczniczych, a obecnie masowo wykonywany jest również w gabinetach kosmetycznych jako zabieg upiększający. Intensywność zabiegu może być większa lub mniejsza w zależności od problemu, okolicy skóry i wymaga pewnego doświadczenia. Aby bowiem efekt był optymalny zabieg wykonuje się dość intensywnie, czasem balansując na granicy skóry właściwej. To właśnie dlatego mamy obecnie w różnych mediach tyle negatywnych opinii o mikrodermabrazji, która jest przecież bardzo dobrym i skutecznym zabiegiem. Albowiem mikrodermabrazja wykonana zbyt słabo i w zbyt długich odstępach czasu nie przynosi praktycznie żadnych rezultatów (skargi pacjentek na brak efektów), wykonana zbyt agresywnie powoduje uszkodzenia skóry właściwej, które w łagodnej formie objawiają się długotrwałym zaczerwienieniem (utrzymującym się przez kilka tygodni) przechodzące stopniowo w przebarwienia, a w formie ekstremalnej krwawiące zadrapania i w efekcie blizny (pacjentki z uzasadnionymi skargami na szkody).

Mikrodermabrazja

Dobrze wykonany zabieg przynosi dobre rezultaty, oczyszcza skórę, obkurcza rozszerzone pory, stymuluje naturalny wzrost komórek, wzrost ilości kolagenu i elastynu. Skóra bezpośrednio po zabiegu jest nieregularnie zaczerwieniona z niewielkim uczuciem gorąca. Po paru dniach następuje delikatne złuszczanie i skóra staje się gładsza, równiejsza, zmniejszają się rozszerzone pory, łojotok, ilość zaskórników, prosaków, poprawia się koloryt skóry, wygładzają się drobne zmarszczki.

Mikrodermabrazja korundowaKluczowe znaczenie w jakości zabiegu ma również urządzenie do mikrodermabrazji. Wykonujemy mikrodermabrazję od ok. 10 lat. Byliśmy jednym z pierwszych gabinetów w Polsce posiadających urządzenie do mikrodermabrazji. Było to jedyne dostępne wówczas na polskim rynku urządzenie włoskiej firmy "Bios". Obecnie "Bios" przeszedł już do lamusa i w naszym gabinecie używamy dwóch urządzeń najnowszej generacji, które pracują bardzo stabilnie i korund podawany jest o wiele precyzyjniej niż w urządzeniach starszej generacji. Pozwala to zachować znacznie lepszą kontrolę zabiegu i ryzyko niekontrolowanego przepływu korundu praktycznie nie istnieje, a tym samym ryzyko dla pacjenta wynikające z niedoskonałości urządzenia zostało zminimalizowane. W stosowanych przez nas urządzeniach materiałem ściernym jest tlenek glinu czyli tzw. korund. Jest to coś w rodzaju drobniutkiego piasku. Korund jest jednorazowy i sterylny, po kontakcie ze skórą pacjenta trafia do pojemnika z korundem zużytym i nie jest ponownie stosowany. Tak więc zabieg jest całkowicie bezpieczny i bez ryzyka jakichkolwiek infekcji.
Ostatnio pojawiła się moda na tzw. mikrodermabrazję diamentową, w której zamiast korundu jednokrotnego użytku używana jest ścierna końcówka diamentowa wielokrotnego stosowania. Okrzyknięte jako nowocześniejsze i lepsze urządzenia gdyż nie stosuje się w nich rzekomo uczulającego tlenku glinu (w ciągu 10 lat wykonywania zabiegów mikrodermabrazji korundowej nie mieliśmy ani jednego przypadku uczulenia na tlenek glinu!). Nasuwa się jednak pytanie o sterylność zabiegów mikrodermabrazji diamentowej, a tym samym o bezpieczeństwo pacjenta. Istnieje bowiem realne ryzyko przerwania ciągłości skóry (zwłaszcza w rękach niedoświadczonej osoby) i wystąpienia delikatnego krwawienia podczas zabiegu. Obecnie standartem w nowoczesnej medycynie jest bezwzględne używanie materiałów i narzędzi jednorazowych w zabiegach przerywających ciągłość skóry. Sterylizacja końcówki diamentowej, która jest przecież bardzo porowata, jest nawet w dobrej klasie autoklawie problematyczna. Ze zgrozą należy spojrzeć na fakt, iż sterylizatory autoklawowe nie są wymagane w gabinetach kosmetycznych i ze względu na wysoką cenę spotykane są w nich rzadko, a producenci czy sprzedawcy urządzeń zalecają dezynfekcję końcówek przy użyciu płynów enzymatycznych. Tak więc urządzenia do mikrodermabrazji z diamentowymi końcówkami ściernymi wielokrotnego użytku należy uznać raczej za krok wstecz niż postęp.

Wskazaniami do zabiegu mikrodermabrazji

 • łojotok
 • rozszerzone pory
 • trądzik zaskórnikowy
 • blizny potrądzikowe
 • przebarwienia
 • płytkie zmarszczki
 • rogowacenie okołomieszkowe
 • rozstępy
 • rogowacenie starcze
 • prosaki
 • fotostarzenie
 • leczenie podtrzymujące trądziku
 • skóra wiotczejąca lub wymagająca odświeżenia

Przeciwwskazania do zabiegu mikrodermabrazji

 • zakażenia wirusowe, bakteryjne i grzybicze
 • trądzik różowaty
 • trądzik grudkowo-krostkowy, ropowiczy
 • znamiona naczyniowe
 • tendencje do pękania i rozszerzania się naczyń krwionośnych
 • skłonność do keloidów
 • stosowanie niektórych leków np. aspiryna


Zabieg można wykonywać co 7-10 dni, w seri kilku zabiegów, następnie co 3 miesiące, aż do 1 zabiegu co pół roku. W celu poprawy wyglądu i samopoczucia można także jednorazowo w dowolnym momencie. Zabieg trwa w zależności od okolicy od 15 min do ok. 40 min i jest mało lub średnio bolesny (znieczulenie nie jest wymagane)

Efekty zabiegu mikrodermabrazji u pacjentki z przebarwieniami.

Mikrodermabrazja Mikrodermabrazja

 

Efekty mikrodermabrazji u pacjenta z rozszerzonymi porami

Mikrodermabrazja MikrodermabrazjaW naszym Centrum zabieg mikrodermabrazji często łączony jest z peelingiem chemicznym, jonoforezą, ultradźwiękami lub mezoterapią w celu osiągnięcia w ten sposób lepszego efektu terapeutycznego. Oczywiście dobór kombinacji ściśle zależy od problemu, predyspozycji i preferencji pacjenta.