Peelingi

 

Peeling, czyli eksfoliacja, powoduje złuszczenie naskórka na różnych poziomach skóry, w zależności od rodzaju użytego preparatu i intensywności zabiegu, dostosowanego do stanu skóry. Peelingi znajdują swoje zastosowanie w leczeniu łojotoku, trądziku, zmian blizn i przebarwień potrądzikowych oraz nadmiernego rogowacenia. Ponadto peeling poprawia ogólny stan skóry, regeneruje skórę starzejącą się, poprawia jej elastyczność i jędrność, ogranicza widoczność płytkich zmarszczek i usuwa przebarwienia.

Peelingi dzielą się na:

- mechaniczne (np. mikrodermabrazja)

- fizyczne z użyciem lasera

- chemiczne z użyciem substancji chemicznych

W peelingach chemicznych wykorzystuje się przede wszystkim kwasy owocowe alfa, beta, polihydroksykwasy (kwas glikolowy, kwas mlekowy, salicylowy), kwas trójchloroctowy i fenol. Proponowane przez nas zabiegi złuszczające wykorzystują czyste składniki lub specjalne formuły peelingowe: roztwór Jessnera, easy peel, easy phitic peel, yellow peel, blue peel, peeling migdałowy, weekend peel, alpha-beta complex. Doskonałe efekty przynosi terapia łączona, wykorzystująca peelingi chemiczne wraz z peelingiem mechanicznym – mikrodermabrazją.

Peeling można zastosować w leczeniu:

- skóry uszkodzonej przez promieniowanie słoneczne

- pozapalnych i po słonecznych przebarwień skóry

- trądziku i blizn potrądzikowych

- łojotoku, rozszerzonych porów

- rogowacenia

- utraty elastyczności skóry

- drobnych zmarszczek

- plam starczych

- rozstępów

Peelingu nie można wykonywać:

- w okresie letnim, ponieważ po zabiegu skóra jest delikatna i podatna na promieniowanie słoneczne, co może doprowadzić do podrażnień i przebarwień

- w stanach zapalnych

- bezpośrednio po usunięciu zęba

- w ciąży

- przy epilepsji, podczas gorączki i infekcji bakteryjnej

- podczas stosowania kremów z retinolem (konieczne jest ich odstawienie na miesiąc przed planowanym zabiegiem).

W naszym gabinecie wykonujemy m.in. następujące peelingu chemiczne:

Yellow Peel:

Jest to najmniej inwazyjny peeling chemiczny, wykorzystujący mieszankę kwasu retinowego, azaleinowgo, fitowego, witaminy C i bisabololu. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, ponieważ wykonuje go wyłącznie lekarz, a ponadto mało uciążliwy, gdyż bezpośrednio po jego wykonaniu można powrócić do normalnej aktywności. Złuszczanie jest delikatne, największe nasilenie przybiera 3 dni po zabiegu. Lekki obrzęk i zaczerwienienie świadczą o działaniu preparatu. Yellow Peel stosuje się przede wszystkim w przypadku blizn po trądziku, zaburzeń łojotokowych, drobnych zmarszczek, zmian po słonecznych, wiotkości skóry, przebarwień na twarzy, dłoniach i dekolcie, fotostarzenia.

Easy Peel:

W tym dwuetapowym peelingu stosuje się mieszankę kwasu trójchlorooctowego, askorbinowego i cytrynowego. Pierwszy etap polega na nałożeniu kwasów, w drugim nakłada się maskę post peel, czyli aktywny krem wspomagający działanie kwasów i przyczyniający się do powstania procesów odnowy naskórka. Podczas zabiegu odczuwane jest pieczenie, szczypanie i zaczerwienienie skóry, które ustępuje bezpośrednio po nałożeniu kremu post peel. Po około 2-3 dniach od zabiegu następuje ściągnięcie i złuszczenie naskórka.

Alpha & Beta Complex Gel

Jest to peeling średniopowierzchniowy z zastosowaniem kwasu glikolowego, rezorcyny i kwasu salicylowego. Złuszczenie naskórka następuje pomiędzy kwasem glikolowym a kwasem trójchlorooctowym. Wskazania do zabiegu stanowi cera trądzikowa, hiperkeratoza, fotostarzenie, melazma twarzy, dekoltu i ramion oraz trądzikowe zapalenie mieszków włosowych. Ponadto peeling wykonuje się w celu odmłodzenia i odświeżenia skóry. W zależności od wskazań lekarz ustala tryb wykonywania zabiegów.

Blue Peel

Jest to niebieska maska lub chemabrazja kolorowa do peelingu głębokiego. Błękitny barwnik umożliwia lekarzowi dokonanie oceny, w jakim stopniu zadziałał główny składnik mieszanki, czyli kwas TCA (trójchlorooctowy). Zabieg wykonuje się pod miejscowym znieczuleniem. Bezpośrednio po zabiegu odczuwalne jest pieczenie skóry, a przez następne 7-10 dni następuje złuszczanie się naskórka. Przez cały okres złuszczania na skórze utrzymuje się niebieskawe zabarwienie, toteż może to być utrudnienie w podjęciu normalnej aktywności bezpośrednio po zabiegu. Peeling poprawia wygląd cery tłustej, łojotokowej, z rozszerzonymi porami.

Easy phytic peel

Jest to peeling o działaniu powierzchniowym, przeznaczony dla tych pacjentów, którzy nie chcą, aby łuszczenie się było widoczne. W skład roztworu wchodzą różnorodne zmydlone substancje, m.in. ester nioztolu, kwas mlekowy, migdałowy i glikolowy. Pozostałe składniki mają na celu wspomagania kompleksowego i stopniowego działania substancji czynnych. Peeling pogrubia warstwę naskórka i warstwy brodawkowatej skóry właściwej, powoduje wzrost ilości polimukosacharydów, ilości i jakości włókien elastynowych oraz gęstości kolagenu. Peeling wykonuje się w celu leczenia trądziku, usuwania przebarwień, ujednolicenia kolorytu cery i utrzymania świeżego, zdrowego wyglądu skóry. Wskazane jest wykonanie 10 zabiegów co 7-10 dni.

GlycoPeel

Ten powierzchniowy peeling jest skomponowany na bazie kwasu glikolowego z dodatkiem wybielającego kwasu kojowego i wyciągu z mącznicy lekarskiej, łagodzącego podrażnienia ekstraktu z morwy białej wzbogacony witaminami A, C, E. Nawet pomimo dużego stężenia kwasu glikolowego (70%) peeling jest bardzo łagodny, a skóra złuszcza się w sposób niewidoczny. Wskazane jest wykonanie 4-6 zabiegów co 7-10 dni.

Weekend Peel

Ten średniogłęboki peeling łączy w sobie eksfoliację chemiczną i mikrodermabrazję. Może jednocześnie objąć twarz, szyję, dekolt, plecy i grzbiety rąk. W zabiegu wykorzystuje się roztwór chemiczny kwasu salicylowego, rezorcyny, kwasu mlekowego i undecylowego oraz proszek otrzymany z rozdrobnionych gąbek koralowych bogatych w krzem. Zabieg trwa 30 minut i nie wymaga zastosowania znieczulenia. Skóra po peelingu jest czerwona, potem przechodzi w barwę czerwono-brunatną. Po 3 dniach następuje gwałtowne złuszczanie naskórka, co trwa przez 72 godziny.

Roztwór Jessnera

W peelingu używa się mieszanki kwasu salicylowgo, mlekowego i rezorcyny. Naskórek zostaje gwałtownie zniszczony, a następnie regeneruje się. Wskazaniami są: rogowacenie przymieszkowe, trądzik zaskórnikowy, przebarwienia, łojotok, drobne zmarszczki. Doskonałe rezultaty lecznicze i kosmetyczne daje połączenie roztworu Jessnera z innymi peelingami.

Peeling migdałowy

Antybakteryjne i odbarwiające właściwości wyciągu z gorzkich migdałów od wielu lat znajdują swoje zastosowanie w medycynie, która wykorzystuje tę substancję w leczeniu trądziku, fotoagingu i nieregularnych przebarwień skórnych. Kwas migdałowy łagodzi widoczność płytkich zmarszczek u pacjentów od I do IV fototypu skóry, rozjaśnia przebarwienia powierzchniowe i pozapalne oraz redukuje melazmę. Peeling migdałowy ma także działanie bakteriobójcze, toteż stosuje się go w leczeniu trądziku z zaskórnikami i krostami zapalnymi. Częstym wskazaniem do zabiegu są dyschromie - melazma, hiperpigmentacje pozapalne, piegi. Peeling można ponawiać co 21-30 dni. Kwas migdałowy jest używany również w przypadku blizn potrądzikowych, skóry łojotokowej, fotostarzenia skóry.