Botox, Dysport - toksyna botulinowa

 

Toksyna botulinowa - Botox, Dysport, Azzalure, Xeomin

Toksyna botulinowa (botulina, jad kiełbasiany) jest to toksyczna substancja zdolna do porażenia nerwów odpowiedzialnych za mimikę twarzy i napięcie mięśni. Ta właściwość botuliny jest na szeroką skalę wykorzystywana w kosmetyce.

Na skutek mimicznych ruchów twarzy podczas marszczenia brwi, uśmiechania się i śmiechu, mięśnie twarzy ulegają skurczowi. Z powodu częstych ruchów mimicznych na skórze powstają fałdy, zmarszczki i linie pod postacią „kurzych łapek”, zmarszczek czołowych i międzybrwiowych linii zmartwienia (tzw. „mars”). Z czasem fałdy spowodowane mimiką pogłębiają się i utrwalają. W celu wyeliminowania zmarszczek i wygładzenia skóry stosuje się terapię botulinową, która odmładza twarz i przywraca jej świeży wygląd.

Czym jest toksyna botulinowa - Botox, Dysport, Azzalure, Xeomin?

Toksyna botulinowa to najsilniejsza toksyna biologiczna, a dokładniej neurotoksyna wytwarzana przez beztlenową pałeczkę Clostridium botulinum. Istnieje 7 typów antygenowych toksyny, oznaczonych literami od A do G. Do zatrucia u ludzi dochodzi po spożyciu zakażonych konserw głównie typem A, B i E.

Jak działa toksyna botulinowa - Botox, Dysport, Azzalure, Xeomin?

Wyraz twarzy jest skutkiem oddziaływania bodźców wysyłanych przez mózg do komórek mięśniowych. Działanie toksyny botulinowej hamuje przewodzenie tych bodźców z nerwów do drobnych mięśni twarzy, odpowiedzialnych za ruchy mimiczne i linie wyrazu twarzy. Substancja przeciwdziała skurczowi tych mięśni rozluźnia je, a w rezultacie zapobiega fałdowaniu i marszczeniu się skóry. Funkcje zakończeń nerwowo-mięśniowych powracają po upływie 6 miesięcy od zaaplikowania botuliny. Działa ona tylko w obrębie tych mięśni, do których została wstrzyknięta, a pozostałe mięśnie funkcjonują w sposób niezmieniony. Dzięki temu zmarszczki znikają, ale wyraz twarzy się nie zmienia, a mimika nie zostaje zamrożona.

Na czym polega leczenie?

Preparat na bazie jadu kiełbasianego jest wstrzykiwany w określone partie twarzy za pomocą jednorazowej strzykawki z bardzo cienką igłą. Niewielka ilość preparatu jest rozpuszczana w roztworze soli fizjologicznej, a następnie poprzez iniekcje wprowadzana do mięśni. Podczas zabiegu pacjent znajduje się w pozycji siedzącej. Dolegliwości bólowe związane z zastrzykami mają minimalne natężenie, porównywalne z uczuciem towarzyszącym ukąszeniu przez mrówkę. Podczas zabiegu nie jest konieczne zastosowanie znieczulenia miejscowego i bezpośrednio po jego wykonaniu można powrócić do normalnej aktywności.

Czas trwania zabiegu wynosi około 15 minut, w zależności od ilości nakłuć i powierzchni podlegającej leczeniu. Toksyna botulinowa zaczyna działać po 2-3 dniach od zabiegu, a pełen efekt finalny można zaobserwować po 7-14 dniach.

Kiedy można używać toksynę botulinową - Botox, Dysport, Azzalure, Xeomin?

Botulina znajduje szerokie zastosowanie w usuwaniu zmarszczek między brwiami, poziomych linii na czole, kurzych łapek lub linii śmiechu między oczami oraz w celu wygładzenia linii szyi i uniesienia brwi, co daje efekt młodszego wyglądu i łagodzi wyraz oczu.

Preparaty na bazie toksyny botulinowej - Botox, Dysport, Azzalure, Xeomin.

Najczęściej wykorzystywanym preparatem z zawartością toksyny botulinowej jest Botox. Dużą popularnością cieszy się również Dysport. Działanie obydwu specyfików jest praktycznie identyczne. Podstawową różnicą między Botoxem i Dysportem jest zawartość botuliny. Na jedną porcję Botoxu przypada około 305 jednostek Dysportu.

Niebawem na polskim rynku zostaną udostępnione kolejne preparaty zawierające botulinę: Azzalure i Xeomin. Azzalure uzyskał pozytywną opinię The British Health Regulators i może stać się groźnym rywalem dla Botoxu. Preparat przeszedł już wszystkie testy i jest gotowy do obrotu handlowego. Xeomin również niebawem trafi do naszego kraju.

Istnieje szereg przeciwwskazań, które wykluczają możliwość usuwania zmarszczek toksyną botulinową. Zabieg nie powinien być przeprowadzany u osoby z zaburzeniami nerwowo-mięśniowymi, kobiety ciężarnej i w trakcie karmienia piersią. Botoxu i Dysportu nie mogą stosować osoby nadwrażliwe na składniki preparatu oraz te, które przyjmują takie leki, jak aminoglikozydy, aminochinolony, D-penicylamina i linkomycyna. Względnym przeciwwskazaniem jest zaburzenie krzepliwości krwi.